Історія кафедри технологій захисту навколишнього середовища своїми коренями уходить у серпень 1996 року, коли за ініціативою ректора полковника внутрішньої служби Палюха Володимира Григоровича у Харківському інституті пожежної безпеки МВС України (ХІПБ) була створена кафедра фундаментальних дисциплін і прикладної механіки. Организатор цієї кафедри - доктор фізико-математических наук, професор, а з часом полковник внутрішньої служби Василь Павлович Ольшанський – став її першим начальником.

У зв’язку з реорганізацією учбового процесу по наказу № 635 Міністра МВС України на базі кафедри було створено два самостійних підрозділи – кафедра прикладної механіки та кафедра фундаментальних дисциплін. Дата цього приказу – 18 вересня 1997 року – стала днем народження кафедри прикладної механіки.

Становлення Харківського інституту пожежної безпеки на базі Харківського пожежно-технічного училища (ХПТУ) у дуже непростий для нашої країни час вимагало докорінної зміни усього учбового процесу, розробки нових учбових програм, створення відповідної лабораторної та матеріально-технічної бази, оснащення аудиторного фонду. У зв’язку зs збільшенням кількості курсантів і подовженням строку навчання аудиторного фонду катастрофічно не вистачало, тому кафедра базувалась у орендованому приміщенні по вул. Артема (нині вул. Алчевських), 46 на третьому поверсі гуртожитку ХДУ, який тоді носив ім’я О.М. Горького.

На етапі створення колектив кафедри складався з 7 співробітників:

1. Ольшанський В.П. – начальник кафедри, д.ф.-м.н., професор;
2. Іванов М.І. – професор кафедри, д.т.н., професор;
3. Ларін О.М. – професор кафедри, к.т.н., доцент;
4. Чернобай Г.О. – доцент кафедри, к.т.н., доцент;
5. Драгун С.В. – доцент кафедри, к.т.н., доцент;
6. Яковлев О.М. – викладач кафедри;
7. Гринченко Є.М. – начальник кабінету.

У 2004 році кафедру очолив кандидат технічних наук, доцент С.О. Вамболь. Науково-педагогічний склад кафедри на той час складав: 1 професор, д.т.н.; 6 доцентів, к.т.н.; 1 ст. викладач; 1 завідуючий лабораторією.

Відповідно до поставлених задач науково-педагогічний склад кафедри почав проводити заняття для курсантів, студентів, слухачів заочного відділення та Республіки Азербайджан за наступними учбовими дисциплінами: теоретична механіка, прикладна механіка, будівельна механіка, технічна механіка рідини і газу, теорія інженерного експерименту, метрологія, стандартизація і сертифікація, методологія наукових досліджень, матеріалознавство і технологія матеріалів, основи інженерного конструювання.

На протязі усього свого існування на кафедрі велика увага приділялася підготовці висококваліфікованих педагогічних кадрів. З 1997 року співробітниками кафедри було підготовлено та захищено 3 докторські дисертації (Ларін О.М., 2001 р.; Вамболь С.О., 2013 р.; Кондратенко О.М., 2021 р.) і 9 кандидатських дисертацій (Яковлев О.М., 1999 р.; Коханенко В.Б., 2004 р.; Криса І.Я. 2004 р.; Єременко С.А., 2004 р.; Тригуб В.В., 2006 р.; Курська Т.М., 2008 р.; Бетіна О.Ю., 2012 р.; Кондратенко О.М. 2013 р.; Кузнецова М.М., 2014 р.; Сєрікова О.М., 2019 р.). У 2021 році здобувачка Рашкевич Н.В. захистила дисертацію на здобуття ступеня доктора філософії.

За цей же період було присвоєно звання доцента кафедри шести співробітникам (Яковлев О.М. 2001 р.,; Вамболь С.О., 2006 р.; Міщенко І.В., 2007 р., Кондратенко О.М., 2020 р., Душкін С.С., 2022 р., Сєрікова О.М., 2024 р.), звання професора кафедри було присвоєно двом співробітникам (Вамболь С.О., 2015 р., Кондратенко О.М., 2024 р.).

З вересня 2018 року кафедра отримала статус випускаючої зі спеціальності "Технології захисту навколишнього середовища", у зв'язку з чим було розширено її назву – кафедра прикладної механіки та технологій захисту навколишнього середовища. З 05 травня 2024 р. реорганізована у кафедру технологій захисту навколишнього середовища та входить до складу факультету управління та безпеки населення. Сьогодні на кафедрі технологій захисту навколишнього середовища діє згуртований науково-педагогічний колектив професіоналів, який натхненно працює над підвищенням майстерності.

З квітня 2019 року кафедру очолює кандидат технічних наук, доцент В.Ю. Колосков.