У межах вивчення освітнього компонента «Гендерні основи безпеки та професійної діяльності» для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти освітньо-професійних програм «Охорона праці» і «Туризм» заняття проведене досвідченою фахівчинею з гендерних питань.
Спікерка Тетяна Ісаєва — українська гендерна дослідниця, засновниця Музею жіночої й гендерної історії, присвяченого історії жінок, феміністського руху і забезпечення гендерної рівності, авторка ідеї і редакторка гендерного журналу «Я», тренерка з гендерної тематики, жіночого лідерства і волонтерства - презентувала матеріал на тему «Музей жіночої та гендерної історії – музей для діалогу про гендер».
У ході онлайн-заняття розглянуто питання витоків і історії створення гендерного центру - першого в Україні інтерактивного гендерного музею – Музею жіночої та гендерної історії (Gendermuseum), який виник у Харкові у 2008 році як громадська ініціатива. Предметом обговорення стала важливість збереження невидимої та невідомої «жіночої» історії.
Тетяна Ісаєва зазначила, що тисячі найрізноманітніших експонатів Gendermuseum зібрані в Україні та передані із різних країн світу. Вони дають можливість: дізнатися про життя жінок у різні історичні часи; ознайомитися з діяльністю міжнародних жіночих ініціатив і Міжнародної асоціації жіночих музеїв (IAWM); ознайомитися з українським законодавством та міжнародними зобов’язаннями України в царині забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, а також із гендерною термінологією; дізнатися про найкращі світові гендерні практики, досвід війни вітчизняного суспільства у даній площині.
Підсумком заняття стали відповіді на питання: Що таке гендер і навіщо про нього знати? Що таке гендерні стереотипи? Чи необхідно вирішувати гендерні проблеми? Що таке «скляна стеля» і яку роль вона відіграє в житті більшості населення України? Як дискриміновані чоловіки у суспільстві? Що таке сексизм і наскільки він небезпечний для суспільства? тощо.
До участі у заході, ініційованому доценткою кафедри охорони праці та екологічної безпеки Оленою Шароватовою, вже традиційно долучились науково-педагогічні працівниці кафедри соціальної роботи та здобувачі і здобувачки спеціальності «Соціальна робота» Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради.
Жвава дискусія і висловлені точки зору присутніх на онлайн-занятті підкреслили дієві кроки вітчизняного суспільства у досягненні Цілей сталого розвитку через реалізацію аспектів гендерної рівності (Ціль 4), що також досягаються завдяки якості освіти різних цільових аудиторій (Ціль 5).
Наприкінці заняття учасників заходу спікерка запросила до участі у проекті Gendermuseum «ЇЇЛЕКТОРІЇ «Творчині української дійсності», який щотижня триває на сторінці Facebook Музею жіночої та гендерної історії (Gendermuseum).
https://www.facebook.com/GenderMuseumUkr/
З вдячністю колегам за співпрацю та поступ до сталого майбутнього
Олена Шароватова, кафедра ОПЕБ