ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ КУРСАНТСЬКО-СТУДЕНТСЬКОГО НАУКОВОГО ТОВАРИСТВА І НАУКОВИХ ГУРТКІВ
Одним із основних завдань сучасної освіти є залучення творчо обдарованих студентів до науково-дослідної діяльності, мета якої – формування інтелектуального потенціалу нації – майбутньої наукової еліти України.
ХХІ століття – це століття освіти й духовності, пріоритетності знань і швидких змін. Відтак, навчання набуває нових ознак: потрібно вчити вчитися.
Наукова робота – важлива й невід’ємна від навчального процесу складова діяльності закладів вищої освіти. Тому вивчення основ наукових досліджень, їх методики та методології, осмислення таких категорій, як наукова проблема, гіпотеза, теорія, ідея, ознайомлення з послідовністю проведення всіх етапів науково-дослідної роботи, засвоєння правил усного та письмового представлення результатів дає змогу краще підготувати кваліфікованих спеціалістів в обраній галузі. Починаючи наукову роботу, молода людина мусить мати необхідний базис знань у своїй професії. Насамперед потрібно навчитися самостійно виконувати невеликі завдання керівника, уважно спостерігати за роботою досвідчених науковців, набиратися у них знань та навиків дослідницької роботи. Самодисципліна, відповідальність та працьовитість – ці якості дадуть добрі результати у становленні молодого науковця. Важливо привчити себе занотовувати методики, деталі експерименту, свої спостереження, вчитися систематизувати та аналізувати отримані результати, складати плани тез і коротких доповідей, а далі писати на їх основі, переробляти, виправляти перші наукові праці.
У вищих навчальних закладах передбачені різні форми наукової діяльності – це наукові гуртки, робота в наукових лабораторіях, виконання і захист курсових, дипломних та магістерських робіт, подання тез на участь у наукових студентських конференціях, оформлення статей до друку. Усі вони потребують ґрунтовного методичного забезпечення від викладу основ методології наукових досліджень до опису усіх основних етапів експериментальних та розрахункових робіт, від пошуку інформації до представлення результатів у вигляді рефератів, тез, доповідей, статей тощо.
Наукова діяльність курсантів та студентів на кафедрі суспільних наук факультету цивільного захисту Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України також є невід’ємною складовою навчання й підготовки кваліфікованих фахівців, здатних самостійно вирішувати професійні і наукові завдання. Науково-дослідницька діяльність сприяє формуванню готовності майбутніх фахівців до творчої реалізації отриманих у закладі вищої освіти знань, умінь і навичок, забезпечує оволодіння методологією наукового пошуку, а також дозволяє отримати дослідницький досвід, сприяє розширенню світоглядних уявлень, стимулює
пізнавальний інтерес, надає додаткові можливості для самореалізації та розвитку відповідних компетенцій тощо.
Викладачі кафедри відіграють важливу роль у формуванні професійних здібностей курсанта/студента як майбутнього науковця з урахуванням досягнень наукових шкіл та тенденцій розвитку сучасної науки, сприяють формуванню початкових навиків наукового пошуку та забезпечують глибше розуміння опанованих закономірностей законів, особливостей наукового мислення.
Якісна наукова праця здобувача вищої освіти неможлива без співтворчості молодого дослідника та викладача. Тож наукові керівники детально відпрацьовують оволодіння курсантами/студентами основними структурними елементами наукової праці за наявними державними стандартами. Вчать, як правильно оформляти рубрики, посилання, переліки, зноски, примітки, як робити переноси та скорочення, як писати знаки та символи. Наводять приклади оформлення формул, таблиць, ілюстрацій. Зрозуміло, що під час написання наукової праці завершальним, але дуже важливим етапом усього наукового дослідження є оформлення списку використаних джерел, тому правилам укладання бібліографічних списків, визначенню індексів УДК та PACS приділяють особливу увагу.
Однією з форм організації наукової роботи курсантів та студентів, яка широко застосовується для залучення здобувачів вищої освіти до загальнонаукових та суспільних дисциплін у ЗВО, є наукові товариства при кафедрі. Йдеться про формування науково-творчих колективів з метою поглибленого вивчення окремих наукових проблем, організації наукового пошуку, оволодіння теоретико-методологічними прийомами підготовки наукових досліджень, обміну досвідом в організації наукового пошуку, підготовки наукових публікацій тощо.
У 2000 році співробітниками кафедри створене гуманітарне наукове товариство. Щорічно проводилася науково-теоретична конференція курсантів та студентів «Гуманітарні науки очима молодих дослідників», на якій були представлені кращі напрацювання членів наукового товариства. З ініціативи начальника кафедри, майора вн. сл. А.Г. Томіленка щороку виходить науковий часопис «Вісник гуманітарного наукового товариства», де оприлюднюється доробок молодих учених.
З метою ширшого залучення здобувачів вищої освіти до наукової роботи на кафедрі суспільних наук з 2016 року організовано роботу наукового товариства курсантів та студентів (НТКС) «Парадигма» (керівник – к. і. н., доцент Світлана Косяк). Також на кафедрі працює науковий гурток «Людина і суспільство» (керівник – к. пед. н., доцент Аліна Кришталь).
Наукове товариство курсантів та студентів (НТКС) «Парадигма»
На фото: перше засідання наукового товариства курсантів і студентів «Парадигма»
Метою діяльності НТКС кафедри суспільних наук є:
- формування у курсантів та студентів наукового світогляду;
- сприяння оволодінню методологією та методами наукового дослідження;
- розвиток творчого мислення та індивідуальних здібностей;
- прищеплення здобувачам вищої освіти навичок самостійної науково-дослідної роботи;
- сприяння розвитку ініціативи, здатності застосовувати теоретичні знання у практичній діяльності.
Організаційні заходи НТКС покликані розвивати у курсантів та студентів практичні навички сучасного науковця та передбачають участь у наукових та навчальних семінарах, конференціях, наукових лекціях, зустрічах із досвідченими науковцями, творчих заходах, спрямованих на інтелектуальний та культурний розвиток особистості. Члени НТКС кафедри під керівництвом досвідчених викладачів регулярно беруть участь у роботі міжнародних, всеукраїнських та міжвузівських конференцій (щорічно публікуються результати понад 100-а наукових досліджень).
Зміст роботи в науковому товаристві передбачає формування навичок написання рефератів, тез доповідей, їх активне обговорення, рекомендацію кращих на оприлюднення на студентські вузівські та міжвузівські конференції, висування на студентські конкурси. На засіданні НТКС обговорюються наукові доробки здобувачів вищої освіти.
Курсанти й студенти НТКС кафедри суспільних наук неодноразово виборювали призові місця в регіональних та обласних олімпіадах та конкурсах. Піднятися на вершину слави допомогли здібним студентам як особистісні якості, так і постійна допомога та підтримка справжніх фахівців своєї справи, талановитих викладачів.
На фото: презентація власного першого наукового дослідження. Курсант першого курсу Д. Грицюк
Також членам товариства «Парадигма» надається можливість зустрічатися з досвідченими науковцями, ад’юнктами й обговорювати оголошену тему, проводити дискусію з питань, які їх цікавлять.
Керівництво роботою товариства здійснює науковий керівник – доцент кафедри, к. і. н., Світлана Косяк, яка відповідає за ефективність роботи товариства, забезпечує участь курсантів і студентів у наукових заходах різного рівня, організацію звітності (кожного семестру звітує про роботу на засіданні кафедри та надає звітні матеріали за підсумками навчального року). Організаційну роботу наукового товариства слухачів покладено на старосту, якого обирають відкритим голосуванням на першому щорічному засіданні (2016 – 2017 н. р. – Орлов В.О., 2017 – 2018 н. р. – Самосенко Д. О., 2018 – 2021 н. рр. – Горіла К. В., з 2021 – 2023 н. рр. – Федорчук М. В. з 2023 і по теперішній час – Самойленко В.Є.). Староста спільно з керівником НТКС бере участь у підготовці засідань, відповідає за інформування учасників про їх проведення тощо.
На кафедрі суспільних наук науковою роботою охоплені курсанти і студенти I-IV курсів. Члени наукового товариства неодноразово посідали призові місця на Всеукраїнських та Міжнародних студентських наукових форумах. Тематика наукових робіт здобувачів вищої освіти відповідає проблематиці науково-дослідної роботи кафедри.
Одним із основних способів апробації наукових досягнень курсантів та студентів є участь у вузівських та Всеукраїнських конференціях, Всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт тощо. Задіяність у цих формах наукової роботи сприяє активізації евристичного потенціалу обдарованої молоді, формуванню фахівців нової генерації, забезпечує залучення курсантів та студентів до науково-дослідної діяльності.
За період з 2016-2024 роки члени наукового товариства курсантів і студентів «Парадигма» кафедри суспільних наук взяли участь у роботі 23-х міжнародних, 32-х всеукраїнських, 15-ти міжвузівських та 26-ти вузівських конференцій.
Кращі роботи членів НТКС «Парадигма» рекомендуються для участі у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт. Так, у 2017 році курсант четвертого курсу факультету оперативно рятувальних сил В.О. Орлов посів III місце у II турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з політичних наук. Тема його дослідження: «Інформаційна війна у політичному просторі». Науковий керівник – доцент кафедри, кандидат історичних наук Світлана Косяк.
На фото: пленарне засідання II туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з політичних наук на базі ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника»
У 2021 році робота магістра другого курсу Головченко Анни «Проблеми толерантності в сучасному комунікативному суспільстві» отримала схвальні відгуки й виборола III місце у II турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт (галузь знань: філософія). Науковий керівник – доктор філософських наук, професор Дмитро Усов.
Перші публічні виступи членів наукового товариства кафедри суспільних наук із тезами власних досліджень проходять на інститутських конференціях. Прикметно, що роботи, підготовлені курсантами – членами наукового товариства – щорічно здобувають відзнаки, як одні з кращих за актуальністю обраних тем, ґрунтовністю дослідної бази, науковим аналізом фактичного матеріалу. Супровід виступів – презентації, що вирізняються креативністю, унаочненням, нестандартністю підходів тощо.
На фото: Виступ курсанта першого курсу М. Дерев’янка на Всеукраїнській науковій конференції з міжнародною участю «Гуманітарний дискурс суспільних проблем: минуле, сучасне, майбутнє»
Кращі роботи здобувачів вищої освіти щороку представлені на різних конкурсах, серед яких Конкурс-захист науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН (з філософії та релігієзнавства під керівництвом проф. Д. Усова отримано 5 призових місць); Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт та Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт з галузей знань і спеціальностей МВС України, де курсанти та студенти під керівництвом НПП кафедри отримують високу оцінку, займаючи призові місця.
За роки функціонування НТКС «Парадигма» членами товариства загалом опубліковано 778 наукових тез та статей в інститутських, Всеукраїнських та міжнародних виданнях.
Таким чином, у своїй діяльності наукове товариство «Парадигма» ставить за мету підвищення якості формування навичок науково-дослідної роботи як складової комплексної професійної підготовки, а також розвиток наукового потенціалу майбутніх фахівців. Окреслені завдання реалізуються на достатньо високому рівні.
НАУКОВИЙ ГУРТОК
КАФЕДРИ СОЦІАЛЬНО-ГУМАНІТАРНИХ ДИСЦИПЛІН
«ЛЮДИНА І СУСПІЛЬСТВО»
Науковий керівник гуртка – к.пед.н., доц. Кришталь Аліна Олександрівна
kryshtal_alina@nuczu.edu.ua
Місце проведення: 245 ауд./дистанційно на платформі Googleclass
З 2021–2022 навчального року на кафедрі суспільних наук функціонує науковий гурток курсантів і студентів «Людина і суспільство», яким керує доцент кафедри, к.пед.н. Аліна Кришталь.
Метою діяльності наукового гуртка «Людина і суспільство» є формування у курсантів та студентів наукового світогляду щодо вирішення соціальних, політичних та психолого-педагогічних проблем окремого індивіда і суспільства в цілому та сприяння оволодінню методологією наукового дослідження.
Основні завдання наукового гуртка:
- формувати академічну культуру, академічну грамотність, що базуються на усвідомленому дотриманні принципів і правил академічної доброчесності;
- формувати практичні навички усної і писемної наукової комунікації;
- розвивати творче мислення та індивідуальні здібності курсантів і студентів у процесі вирішенні практичних завдань;
- прищеплювати курсантам і студентам навички самостійної науково-дослідної роботи;
- розвивати творче мислення, наукову самостійність;
- підвищувати внутрішню організованість, свідоме ставлення до навчання;
- розвивати ініціативу, здатність застосовувати теоретичні знання у практичній роботі;
- розширювати науковий світогляд і наукову ерудицію майбутнього фахівця;
- готувати майбутніх вчених, дослідників, викладачів.
Члени гуртка беруть активну участь у роботі міжнародних, всеукраїнських наукових конференціях, наукових семінарах і круглих столах.
На фото: учасники наукового гуртка (очно і дистанційно) у процесі активної співпраці, 2022 рік
Вже протягом першого року існування наукового гуртка його учасники підготували понад 30 тез, а також виступили з доповідями на таких конференціях: «Проблеми формування правової держави в Україні» (м. Черкаси, грудень 2021 року); XVII Міжнародна наукова практична конференція «Бъдещето въпроси от света на науката – 2021» (м. Софія, Болгарія, грудень 2021 року); «Організаційно-управлінське та економіко-правове забезпечення діяльності Єдиної державної системи цивільного захисту (ЄДСЦЗ)» (м. Черкаси, березень 2022 року); «Гуманітарний дискурс суспільних проблем: минуле, сучасне, майбутнє» (м Черкаси, квітень 2022року); «Наука про цивільний захист як шлях становлення молодих вчених», (м Черкаси, травень 2022 року); «Проблеми та інновації в природничо-математичній, технологічній і професійній освіті» (м. Кропивницький, червня 2022 року).
Студентки, які навчаються за спеціальністю «Екстремальна і кризова психологія» Ульяна Леонідова та Іванна Фрейтиш провели ґрунтовне дослідження щодо умов підвищення самоцінності серед школярів у процесі протидії боулінгу, яке отримало висвітлення у науковій роботі на тему «Психолого-педагогічні умови формування самоцінності в учнів середніх і старших класів як чинник запобігання булінгу» (спеціальність: «Педагогічна і вікова психологія»). За результатами І етапу Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт робота посіла перше місце, другий тур конкурсу студентських наукових робіт, на жаль, було скасовано у зв’язку з повномасштабним вторгненням. Наразі творчий тандем досліджує іншу, не менш актуальну проблему – соціалізація дітей з категорії внутрішньо переміщених осіб.
Учасниця гуртка студентка 26-С групи Дар’я Ващенко посіла І місце у конкурсі «Кращий курсант (студент) – науковець 2022 року» (НК – професор кафедри суспільних наук Яніна Федоренко). В цілому за 2021–2022 навчальний рік Дар’я під керівництвом викладачів кафедри підготувала 10 тез і взяла участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Правовий дискурс», Всеукраїнській науково-практичній конференції «Організаційно-управлінське та економіко-правове забезпечення діяльності Єдиної державної системи цивільного захисту (ЄДСЦЗ)», у Всеукраїнській науковій конференції з міжнародною участю «Гуманітарний дискурс суспільних проблем: минуле, сучасне, майбутнє». Також ця студентка брала участь у роботі круглого столу, присвяченого Міжнародному дню боротьби з корупцією «Проблеми формування правової держави в Україні» й олімпіаді з дисципліни «Історія держави і права України».
На фото: переможці конкурсу «Кращий курсант (студент) – науковець 2022 року»
У 2022 – 2023 навчальному році члени гуртка активно долучалися до наукового життя інституту, зокрема брали участь у Всеукраїнської науково-практичної конференції здобувачів та викладачів закладів вищої освіти «Правовий дискурс» (жовтень 2022 року); обговорення актуальних проблем буття і формування морально-етичних якостей у молодого покоління під час наукового семінару з міжнародною участю «Григорій Сковорода – український філософ, закоханий в Токайські сади (1745-1750)» (грудень 2022 року); засідання круглого столу ЧІПБ імені Героїв Чорнобиля НУЦЗ України «Проблеми формування правової держави в Україні» (січень 2023 року); VIII Всеукраїнської науково-практичної конференції «Організаційно-управлінське та економіко-правове забезпечення діяльності Єдиної державної системи цивільного захисту (ЄДСЦЗ)» (березень 2023року).
Актуальні проблеми історії та культури України обговорювалися учасниками наукового гуртка під час V Всеукраїнської науково-практичної конференції (з міжнародною участю) «Культурно-історична спадщина України: перспективи дослідження та традиції збереження» (м. Черкаси, ЧДТУ, жовтень 2022 року).
Гуртківці були активними спікерами Всеукраїнської науково-практичної конференції «Проблеми психології діяльності в особливих умовах» (м. Черкаси, 18 квітня 2023 року).
Наукові здобутки студентів і курсантів, які є членами наукового гуртка, також висвітлені у матеріалах Міжнародної науково-практичної конференції молодих учених «Проблеми та перспективи забезпечення цивільного захисту» (м. Харків, 20–21 квітня 2023 року);
У роботі XXIII Всеукраїнської наукової конференції з міжнародною участю «Гуманітарний дискурс суспільних проблем: минуле, сучасне, майбутнє» (м. Черкаси, 20 квітня 2023 року) взяли участь 13 з 15 членів наукового гуртка, де юні науковці мали змогу представити на широкий загал результати своєї творчої наукової діяльності, а також отримати цінний досвід публічного виступу і зав’язати нові знайомства.
На фото: студентка 18-С групи Катерина Гафінова з доповіддю про генерала Ігоря Момота під час конференції, 20 квітня 2023 року
У 2024 році гуртківці представили свої наукові здобутки на всеукраїнських і міжнародних конференціях, зокрема IХ Всеукраїнській науково-практичній конференції «Організаційно-управлінське та економіко-правове забезпечення діяльності Єдиної державної системи цивільного захисту», ХХIV Всеукраїнській науковій конференції з міжнародною участю «Гуманітарний дискурс суспільних проблем: минуле, сучасне, майбутнє», «Проблеми психології діяльності в особливих умовах: матеріали», «Наука про цивільний захист як шлях становлення молодих вчених», «Правовий дискурс».
Важливо, що належно організована науково-дослідна робота курсантів і студентів у закладі вищої освіти сприяє поглибленому засвоєнню навчальних дисциплін, виявленню індивідуальності, формуванню власної думки щодо конкретної дисципліни і є невід’ємною складовою підготовки висококваліфікованого фахівця.
У 2024/2025 н.р. засідання гуртка проводилися переважно у дистанційному форматі у зв’язку з особливостями організації навчального процесу у період воєнного стану, однак це не позначилося на активності учасників гуртка та їх продуктивності.
За три роки існування наукового гуртка його учасники підготували понад 250 тез доповідей і 30 наукових статей, а також взяли участь у десятках наукових заходів.
На фото: сертифікати гуртківців за участь у VІІ Всеукраїнській науково-практичній інтернет-конференції «Актуальні проблеми навчання і виховання в умовах інтеграційних процесів в освітньому та науковому просторах»
***
ФІЛОСОФСЬКЕ ТОВАРИСТВО
З 1998 року в нашому навчальному закладі працюють наукові товариства молодих вчених. Робота наукового товариства організована згідно Положення про наукове товариство курсантів (студентів, слухачів), ад’юнктів (аспірантів), докторантів і молодих вчених.
Сьогодні наукове товариство курсантів існує і розвивається, набуваючи нових складових та розширяє географію своїй співучасті вже не тільки у всеукраїнських, але і у міжнародних і закордонних конференціях
Розвиток наукової творчості молоді, творення в неї самостійних навичок з організації та проведення наукових досліджень формують провідні фахівці кафедри. Розширення зацікавленості слухачів у науковій роботі надихнуло організувати декілька гуртків із різних наукових спрямувань та інтересів відповідно до вподобань студенсько-курсантської спільноти. Історико-культурологічний гурток вже багато років веде доцент кафедри Гонтаренко Людмила Олександрівна. Під її керівництвом курсанти вперше вийшли на змагання із студентством міста Харкова та отримали гран-прі за роботу з історії становлення пожежної охорони регіону.
Пізніше займалися вивченням екологічних, філософських та естетичних напрямків у філософському гуртку під керівництвом професора Любові Іванівни Юрченко. «Філософське товариство» як невеличкий курсантський осередок філософської думки в нашому університеті народився у вересні 2024 року. Це було своєрідною відповіддю на потребу вільно, логічно правильно мислити, переконливо висловлювати свою думку, що є надзвичайно актуальним, особливо для командира чи керівника. Наше «Філософське товариство» є джерелом здатності побудови доказу і спростування; початку логічно й аргументовано доводити істину або спростовувати хибні положення; а також уміння використовувати їх для підвищення ефективності майбутньої професійної діяльності.
Під керівництвом професора Михайла Івановича Харламова, було створено та активно розширюється гурток «Історія пожежно-рятувальної справи». В науковому гуртку зібралась талановита молодь, що цікавиться героїчною історією вогнеборців та рятувальників України та інших країн. В ході засідань наукового товариства курсанти та студенти роблять цікаві доповіді та презентації з даної тематики, дізнаються про нові цікаві факти з життя та діяльності пожежних минулого. Як результат наукової діяльності є представлення здобутків на конференціях молодих вчених, як в НУЦЗ України, так і в інших вітчизняних закладах вищої освіти. Так в 2024-2025 навчальному році здобувачі вищої освіти відправили свої наукові доробки до участі у наступних конференціях: Всеукраїнській науково-практичній конференції молодих вчених «Наука в соціокультурному розвитку людства: історичне становлення і сучасний стан» (НУЦЗ України), Всеукраїнській науково-практичній конференції студентів та аспірантів «Україна і світ: гуманітарно-технічна еліта і соціальний прогрес» (НТУ «ХПІ»), XXXV Всеукраїнській науковій конференції з міжнародною участю «Гуманітарний дискурс суспільних проблем: минуле, сучасне, майбутнє» (НУЦЗ України), Науковій студентсько-учнівській конференції «XXIII Козацькі читання» (ХНПУ імені Г.С. Сковороди), ІІІ Всеукраїнській науково-практичній конференції «Безпечне освітнє середовище: нові виклики та сучасні рішення в умовах воєнного і повоєнного часу». Сьогодні під його керівництвом формується і краєзнавча курсантсько-студентської спільнота. Науковий гурток здобувачів вищої освіти
Викладачі кафедри спрямовують наукові пошуки, здійснюють керівництво, сприяють формуванню наукових ідей та викладом матеріалів досліджень курсантів та студентів. Плідна праця веде що прийняття постійної участі у щорічних Міжнародних науково-практичних конференціях молодих учених «Проблеми і перспективи розвитку цивільного захисту» на базі НУЦЗ України із 2008 року, а також у Міжнародних науково-теоретичних конференціях студентів і аспірантів «Україна і світ: гуманітарно-технічна еліта та соціальний прогрес» на базі НТУ «ХПІ» з 2020 року. В нинішній час співпраця викладачів зі студентами все більше виходить на всеукраїнський та міжнародний рівні, що визначає підняття рівня студентських робіт та вивчення проблематики нових викликів сучасного суспільно-історичного розвитку. Так наші студенти, разом із викладачами приймають участь у конференціях: Польщі, Болгарії, Словаччини, Торонто (США) та ін.( Ена Поліна, Мацкеплішвілі Олександра, Мацакова Анастасія, Діхтяренко Тетяна, Трипольська Катерина, Бойченко Поліна, Крупський Сергій та багато інших студентів та курсантів продовжують плідну працю наукового товариства вже сьогодні, що надає нам впевненість у подальшому достойному представництві у молодіжній науковій спільноті світового рівня.